<

                     výminek

nabízené služby | popis konstrukčního řešení | náměty, otázky a odpovědi | | kontakt |spolupracující firmy | zpět

 

Výminek

ANEB ROZUMNÉ BYDLENÍ DO DRUHÉ PŮLKY ŽIVOTA

 

V historii ověřený způsob bydlení. Obydlí, v kterém žila celá rodina, po osamostatnění potomků, rodiče opustí. Důvodem je to, že jim v další etapě nevyhovuje- svoji velikostí, upořádáním, nároky na údržbu a i umístěním.

Původní obydlí ( byt či rodinný domek) svou velikostí i polohou mnohdy vyhovuje spíše dvojici, která chce založit rodinu. Tím by funkce domu (bytu) byla nadále zachována. Dětské pokoje by zůstaly dětskými a nehrozil jim úpadek do podoby pokoje hostinského, kde se pustí radiátor jen na Vánoce před příjezdem návštěvy.

Při zadání projektové dokumentace na rodinný dům lidé často přemýšlí, jak dům nachystat na to, že by někdo z dětí zůstal s rodinou společně s rodiči. V dnešní době je již problematické z původně jednogeneračního domu vytvořit dvougenerační v současných standardech na prostor a řešení dispozice. Daleko jednodušší je dům poté přenechat nastupující generaci tak, jak v minulosti bylo běžné.

Mluví se o stárnutí naší populace. Vzhledem k výstavbě, která proběhla za posledních 20 let očekávám, že se projeví poptávka po kvalitním bydlení pro starší generaci.

Starší generace –myšleno lidé kolem 50, kterým již děti vylétly z hnízda, ale stále jsou aktivní. Chodí do práce, sportují, mají spoustu koníčků a zálib. Byla by škoda, aby svůj volný čas museli věnovat o údržbu zbytečně velikého příbytku, peníze věnovat na energie místo toho, aby si dopřáli dovolenou na vysněném místě, kam se s rodinou nedostali, báli se toho, že až nebudou mobilní, nedostanou se do ložnice v podkroví a nebo prožijí zbytek života uprostřed města daleko od přírody.

Dospělost dětí a jejich odchod od rodiny je velikou změnou, na kterou se musí každý připravit a najít si cestu pro další etapu života, která mu bude vyhovovat. Změny nebudou jen v životním stylu, ale i v požadované a využitelné velikosti obydlí.

Vnímat toto rozhodnutí ( myšleno změnit adresu po odchodu dětí z rodiny) jako přípravu na stáří. Mluví se o tom, že je potřeba si šetřit finance již v předstihu a bylo by také rozumné se i v předstihu přestěhovat do obydlí, v kterém se nám bude pohodlně stárnout a budeme mít šanci se zabydlet, utvořit si vztah, něco zažít. Musí být smutné být přemístěn na sklonku svého života do cizího prostředí z důvodu, že naše původní bydliště bylo veliké a pro např. hůře mobilního člověka nebezpečné.To je již jen krok z nutnosti. Naopak přestěhovat se na začátku druhé životní etapy může být vnímáno jako výzva. Mít bydlení dle naší představy, která původně nemohla být uskutečněna např. protože nebyla vhodná pro život rodiny. Pořídit si nové zařízení odpovídající potřebám domácnosti 2 lidí ( pračka, lednice, ……) a při tom všem myslet na to, že časem budeme hůře mobilní, nebudeme využívat úložné prostory pod stropem apod.

Výminek je možné vnímat jako moderní bydlení pro 2 osoby v přízemním objektu, který je možné řešit v případě vhodného pozemku jako pasivní. Ideální pro minimalizování potřeb na energie pro provoz domu. S přibývajícím věkem se zmenšuje potřeba na prostor, ale zároveň musí být vše uspořádáno pro zhoršenou mobilitu. Zároveň s tím, by měly klesat potřeby na provoz, ale opak bývá často pravdou.

 

Vzorové případy:

 

První:

 

Čtyřčlenná rodina obývá byt 1+4 ve městě. Děti dokončily vzdělání. Starší syn se chce oženit a založit rodinu, mladší odcestovat na zkušenou do světa. Víkendy rodina trávila na chalupě po prarodičích na vesnici 30 km od města. Chalupa byla upravena na letní bydlení, ale nevyhovuje současným standardům pro trvalé bydlení. K objektu náleží i hospodářské stavení a zahrada. V obci se nenachází škola, školka ani pošta. Je tu jen malá prodejna potravin a místní hospůdka. Rodina stojí před rozhodnutím, jak vyřešit bydlení.

Rodiče zůstávají v bytě 1+4, který je pro ně veliký a navíc každý pátek odjíždí na chalupu, neboť je to táhne do přírody, kde potřebují v klidu relaxovat a najít sílu na další pracovní týden. V létě dávají přednost dojíždění za prací z chalupy. Po práci již mají spoustu času ( nemusí se starat o rodinu) a v bytě se koušou nudou. Syn kupuje byt na hypotéku ( popř. to řeší podnájmem) ve městě, protože potřebují bydlení v blízkosti školy a školky. Také dojíždění za prací bere jako ztrátu času, který může věnovat rodině. Volný čas chce věnovat rodině a sportovním aktivitám a ne o péči o dům a zahradu. O víkendu často jezdí na výlety a využijí i možnost zavítat na chalupu.

Rodiče se rozhodli uvolnit byt synovi a na pozemku chalupy si vybudovat přízemní výminek v pasivním standardu. Bydlení bude možné bez velikých úprav v případě potřeby upravit jako bezbariérové. Náklady na energie budou minimální. Navíc chalupa může nadále samostatně sloužit pro víkendové a prázdninové bydlení dětí s rodinami.

 

Obě řešení vyžadují od rodiny přibližně stejné investice.

 

Druhý:

 

Rodina podnikatele s jedním dítětem si v roce 1993 postavila rozsáhlý RD v satelitním městečku nedaleko města. Dítě založilo rodinu a prozatím bydlí u rodičů. Dům vzhledem k velikosti neodpovídá bydlení dvougeneračnímu, ale je příliš veliké pro bydlení 2 osob. Možná řešení:

Mladá rodina s problémy najde pozemek v blízkosti města a postaví si nový dům velikostí odpovídající velikosti domu rodičů. Rodiče zůstávají v původním obydlí, které je zatěžuje ( a nebo bude brzo zatěžovat) svojí údržbou, náklady na otop a ostatní energie a navíc využívají jen 1 obytné plochy. Tento stav se bude s přibývajícími léty jen zhoršovat.

Rodiče přenechají dům mladé rodině, najdou si klidný menší pozemek na kterém si nechají postavit kvalitní bydlení pro 2 osoby v pasivním standardu. Nový dům nebude náročný na údržbu, provozní náklady budou minimální. Manželé stále v produktivním věku budou moci věnovat volný čas a ušetřené finance na koníčky, cestování a hrátky s vnoučaty. Nebude je zatěžovat ani péče o velikou zahradu. Toto řešení vyžaduje menší investice a navíc je možné modernizovat obě domácnosti a optimalizovat jejich potřeby.